قطعات تزئیینات (داخلی و بیرونی) و بدنه

 

یک خودرو و اتومبیل می تواند به چهار زیرمجموعه یا جزء اصلی متمایز از هم تقسیم بندی شود: بدنه، شاسی، موتور و سیستم انتقال قدرت.

در این بین وظیفۀ اصلی بدنه، علاوه بر فراهم کردن راحتی و ایمنی برای سرنشینان خودرو، مهیا نمودن دید مناسب برای آنها می باشد. بدنه شامل قسمت سرنشینان، صندوق عقب، محفظۀ موتور، سپرها، گلگیرها، جلوپنجره، درب ها، تریم و تزیینات داخلی، شیشه و رنگ بوده که هر جزء می باید تا حد ممکن برای کاهش مصرف سوخت و بهبود عملکرد خودرو، سبک و کم وزن اما مستحکم و با دوام طراحی و ساخته شود. از انواع گونه و فرم های بدنۀ خودرو می توان به کوپه یا دو درب (Coupe)، سدان یا چهار درب صندوقدار (Sedan)، هاچ بک یا فاقد صندوق عقب (Hatchback)، ناچ بک (Notchback)، فست بک (Fastback)، لیفت بک (Liftback)، لیموزین (Limousine)، هاردتاپ یا مسقف فاقد ستون B (Hardtop)، کروکی (Convertible)، استیشن (Station Wagon)، شاسی بلند (SUV)، چندمنظوره (MPV)، ون  (Van)، وانت و وانت مسقف یا پیکاپ (Pickup) اشاره کرد.

تریم و تزیینات داخلی نیز بخشی از بدنۀ خودرو می باشد که ضامن راحتی و ایمنی سرنشینان بوده ضمن اینکه می تواند تأثیر بسزایی بر نما و پرستیژ خودرو داشته باشد. از این رو خودروسازان سطوح و امکانات متنوعی را دراینباره برای خودرو و بالتبع مشتری مهیا می سازند. هر یک از این سطوح شامل خصوصیات و مواد مختلفی از جمله پارچه، وینیل، چرم مصنوعی، چرم طبیعی، آلومینیم (براق و مات)، کربن کولار، چوب و حتی انواع سنگ های تزیینی و قیمتی مثل گرانیت و زمرد و الماس و ... است. در مورد داشبورد خودرو نیز بسته به کلاس خودرو و سطح امکانات و البته ارزش آن، کاربرد انواع پلاستیک (نرم و سخت) و چرم به همراه قطعات چوبی، آلومینیمی، سنگ های تزیینی و حتی قیمتی متداول بوده و رواج دارد.                


داشبورد
آینه های جانبی
تیغه برف پاک کن
دسته موتور

 

چاپ | ارسال به ديگران | x